Silivri’de Osman Kavala’yı ziyaret eden Çakırözer, 'Kavala'ya özgürlük' çağrısı yaptı

Gezi Parkı davası kapsamında yargılanan ve Silivri Cezaevi’nde tutuklu iş insanı, sivil toplum örgütü temsilcisi Osman Kavala’yı ziyaret eden CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “1633 günlük hukuksuzluk bitmeli, Kavala derhal özgürlüğüne kavuşmalı” çağrısı yaptı.

Demokrasi 21.04.2022, 14:04 21.04.2022, 14:09
Silivri’de Osman Kavala’yı ziyaret eden Çakırözer, 'Kavala'ya özgürlük' çağrısı yaptı

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer Gezi Parkı davası kapsamında yargılanan ve Silivri Cezaevi’nde tutuklu iş insanı, sivil toplum örgütü temsilcisi Osman Kavala’yı ziyaret etti. Yarınki duruşma öncesinde Kavala için özgürlük çağrısında bulunan Çakırözer, “ Osman Kavala 4,5 yıldır haksız, hukuksuz cezaevinde, özgürlüğünden mahrum! Hakkında bir beraat, iki tahliye kararı var. AİHM’in tutukluluğunun hak ihlali olduğuna ilişkin verdiği kararlara rağmen tahliye edilmedi. Artık 1633 günlük bu zulüm, bu utanç bitmeli! Kavala bir an önce özgürlüğüne kavuşmalı” dedi.

Gezi davasında da tüm sanıklar için beraat çağrısında bulunan Çakırözer, “Gezi yüzbinlerce insanın Anayasal hakkı olan protesto hakkını kullandığı bir harekettir. Buradan bir suç unsuru çıkarılması akla, mantığa sığdırılamaz! Gezi davasında da tüm sanıklar için derhal beraat kararı verilmeli ” dedi.

KAVALA İÇİN ÖZGÜRLÜK ÇAĞRISI

Gezi Parkı eylemlerini finanse ettiği suçlamasıyla 1633 gündür Silivri Cezaevi’nde tutuklu Osman Kavala’nın da aralarında bulunduğu sanıkların yargılandığı davanın karar duruşması yarın Çağlayan Adliyesi’nde görülecek. CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, duruşma öncesinde iş insanı ve sivil toplum örgütü temsilcisi Osman Kavala’yı Silivri Cezaevi’nde ziyaret etti.

Kavala’nın 1633 gündür haksız, hukuksuz cezaevinde tutulduğuna dikkat çeken Çakırözer, ziyareti sonrasında yaptığı açıklamalarda Kavala’nın bir an önce tahliye edilmesi çağrısında bulundu.

1633 GÜNLÜK HUKUKSUZLUK BİTMELİ!

Çakırözer şu açıklamayı yaptı:

“Osman Kavala 1633 gündür, yani 4,5 yıldır ailesinden, sevdiklerinden ayrı. Haksız, hukuksuz Silivri zindanında. Cezaevinden çıkmasın diye casusluk, çarşı hiçbir kanıtı olmayan torba davalar yaratıldı. Hakkında bir beraat, iki tahliye kararı var. AİHM’in tutukluluğunun hak ihlali olduğu kararı ile Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin Türkiye’ye yönelik yaptırım uygulama kararı var. Buna rağmen gerçekleşen duruşmalarda Kavala tahliye edilmedi. Meclis’e getirilen her yargı paketinde, İnsan Hakları Eylem Planı’nda ifadesi, düşüncesi nedeniyle kimse cezaevine girmeyecek deniliyor. AİHM’in hak ihlali kararlarına rağmen düşüncesini ifade etti diye insanlar cezaevlerine konuluyor. Cezaevlerindeki düşünce suçlularının üzerine kilit üstüne kilit vuruluyor. Bu ülkede herkesin düşüncesini özgürce ifade edebilme, adil ve özgürce yaşayabilme hakkı var. Artık Osman Kavala’ya çektirilen eziyete, bu utanca son verilmeli. Osman Kavala derhal özgür kalmalı. Gezi Davasın sanıkları hakkında da beraat kararı verilmeli.”

Yorumlar (0)
24
açık