ODTÜ'de Onur Yürüyüşü'ne polis müdahalesi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) LGBTİQAA+ Dayanışması, iki yıl aradan sonra Onur Yürüyüşü organize etti. Rektörlüğün "izin vermiyoruz" söylemi üzerine, bu yürüyüşün yıllardır kampüste yapıldığını ifade eden öğrenciler, yine yapacaklarını söyledi.

Demokrasi 10.06.2022, 20:41 10.06.2022, 21:33
ODTÜ'de Onur Yürüyüşü'ne polis müdahalesi

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) LGBTİQAA+ Dayanışması, iki yıl aradan sonra Onur Yürüyüşü organize etti. Rektörlüğün "izin vermiyoruz" söylemi üzerine, bu yürüyüşün yıllardır kampüste yapıldığını ifade eden öğrenciler, yine yapacaklarını söyledi.

Sabah saatlerinden itibaren kampüse çok sayıda polis konuşlandırıldı. ODTÜ Rektörlüğü tarafından "yapılmasına müsaade edilmeyeceğini" duyurduğu yürüyüş olacağı için, kampüse giriş yapmak isteyen birçok ODTÜ mezununa kampüse giriş izni verilmedi. ODTÜ öğrencilerinin düzenlemek istediği Onur Yürüyüşü’ne saldıran polis kampüsün farklı noktalarında öğrencilere müdahale etti. Plastik mermilerle saldıran polis öğrencileri darp etti. Çok sayıda öğrenci gözaltına alındı.

KAMPÜSÜN FARKLI NOKTALARINDA AÇIKLAMA

ODTÜ LGBTİQAA+ Dayanışması'ndan aktivistler, kampüsün farklı yerlerinde basın açıklaması okumaya başladı ve "kayyım rektörün tüm faşist, ötekileştiren ve fobik dayatmalarına karşı hatırlayın, alışın, gitmiyoruz demek için buradayız" dedi. ODTÜ yönetimine tepki gösterilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"SALDIRI TÜM LUBUNYALARA YAPILDI"

  • Biz lubunyalar, 20 Mayıs’ta Boğaziçi Onur Yürüyüşü’ne saldıran gücü tanıyoruz, bu saldırı tüm lubunyalara yapılmış bir saldırıdır. Bu güç, aynı zamanda kampüslerimizde bizleri kısıtlayan, hedef gösteren, şiddet uygulayan gücün ta kendisidir. Yaşam alanlarımız olan yurtlar dahil olmak üzere kampüsün her alanında karşılaştığımız fobi, ötekileştirme ve baskılamanın asıl sorumlusunun fobik kayyım rektör Verşan Kök olduğunun hepimiz farkındayız ve tüm bunlara karşın "Hatırla!" diyoruz.  

"HATIRLA DEMEYE DEVAM EDİYORUZ"

  • Kayyım baskısına karşın kampüslerde mücadele veren lubunyaları “Hatırla!”, LGBTİ+fobiyi “Hatırla!”; barınma, çalışma ve yaşama hakkı gözetilmeyen lubunyaları “Hatırla!”; trans cinayetlerini “Hatırla!”, trans intiharlarını “Hatırla!”; Hande Kader’i, Eylül Cansın’ı, Hande Buse Şeker’i, Ahmet Yıldız’ı, Okyanus Efe’yi, Zirve Soylu’yu, Didem Akay’ı “Hatırla!” demeye her anımızda olduğu gibi bugün, burada da devam ediyoruz. 

"ALIŞIN HER YERDEYİZ"

  • Hayatlarımızın, varlığımızın ve özgürlüğümüzün bu fobik, ötekileştiren ve hedef gösteren baskılarla kısıtlanmaya çalışılmasına karşın biz “Her yürüyüşümüz Onur Yürüyüşü”, “Alışın, her yerdeyiz, varız ve gitmiyoruz” diyerek direnmeye, boyun eğmemeye ve bu sözlerimizi her seferinde “Hatırlatmaya” devam ediyor; fobik kayyıma, baskıcı iktidara, faşist düzene karşı “Hatırla!” diyoruz.

ODTÜ HOCALARINDAN POLİSE: BURASI BİZİM EVİMİZ

Polislerin öğrencilere yönelik müdahalesi kampüsün farklı noktalarında devam etti. Gözaltına alınan öğrencilerin serbest bırakılması için öğretim üyeleri devreye girdi, ancak çabaları sonuç vermedi.

Çok sayıda öğrenciyi gözaltına alan polis kampüste dolaşan kişilere, "Bu saatte kampüste ne işiniz var" diye sorarken öğretim üyeleri "burası bizim evimiz" diye yanıt verdi.

Polis, kampüs binalarındaki öğrencilere de müdahale ederken öğrencilerin binalardan çıkamadığı ve bekleyişin devam ettiği öğrenildi. 

Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu