Mimarlar Odası da Kaftancıoğlu'na destek açıklaması yaptı

Mimarlar Odası Ankara Şubesi de Canan Kaftancıoğlu'na destek vererek, "Hak hukuk talebi Türkiye'nin ekmeği, suyu, nefesidir. Canan Kaftancıoğlu yalnız değildir" dedi.

Demokrasi 12.05.2022, 20:17 12.05.2022, 20:44
Mimarlar Odası da Kaftancıoğlu'na destek açıklaması yaptı

Yargıtay tarafından hapis cezasına onama gelen CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'na bir destek talebi de Ankara'da Gezi Davası kararına karşı "Adalet Nöbeti" tutan Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nden geldi. 

"Canan Kaftancıoğlu yalnız değildir" denilen açıklama şöyle: 

"Ülkemizde yargının bağımsız olmadığını kanıtlayan Gezi Davasındaki hukuksuz kararın ardından bugün CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında verilen yargı kararı, tüm halkımıza karşı hukuk yoluyla yöneltilen tehdidin büyüklüğünü yeniden göstermiştir.

17 gündür binamızın önünde tuttuğumuz Adalet Nöbeti, Gezi Davasında tutuklanan arkadaşlarımızın serbest bırakılması talebinin ötesinde hepimizin yaşamı için ekmek kadar, su kadar hayati olan adalet talebidir. Yargının siyasallaştığı bir ülkede kimsenin hukuk güvenliği kalmamıştır.

Yargıyı siyasi bir araç haline getiren iktidara karşı bugün  ihtiyacımız olan, Adalet talebinin her yerden yükseltilmesidir. Hak, hukuk talebi Türkiyenin ekmeği suyu nefesidir. Eşit, özgür ve demokratik bir ülkede barış içinde yaşamamızın, Türkiye’nin geleceğini aydınlığa çıkarmanın yolu adalet talebinin yükseltilmesinden, her yerde, her binada adalet nöbetleriyle toplumsal ortaklığın oluşturulmasından geçecektir. 

Yasaklar, cezalar, baskı ve tutuklamalarla toplumu sindirmeye, korkutmaya çalışanlar halkın vicdanında mahkum edilecektir."

Yorumlar (0)
24
açık