Meral Danış Beştaş, Edirne cezaevindeki ihlalleri Adalet Bakanı’na sordu

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, son dönemde, müdürün de değişmesi ile iyice artan ihlallerle gündeme gelen Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’ni Meclis gündemine taşıdı. Beştaş, Bakan Bozdağ'a cezaevindeki hak ihlallerini sordu.

Demokrasi 02.06.2022, 15:03
Meral Danış Beştaş, Edirne cezaevindeki ihlalleri Adalet Bakanı’na sordu

Cezaevlerinden her gün onlarca mektup ve şikayet başvuruları geldiğini, son dönemde de Edirne Cezaevi'nde baskı ve hak ihlallerinin arttığına dikkat çeken HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, müdür değişikliğinin ardından cezaevinde ihlallerin arttığına da işaret etti.

Beştaş Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, “Son dönemlerde tüm cezaevlerinde artan baskı ortamı nazara alındığında, Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde baskıların giderek artmasına evrilen durum, seçime dönük bir çalışma girişimi midir? Cezaevindeki tutuklu ve hükümlüler, iktidarın seçim kampanyası kapsamında engellenmek mi istenmektedir?” dedi. Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı İnfaz Kurumunda yaşanan hak ihlallerinin son günlerde kamuoyunda geniş yer aldığını hatırlatan Beştaş, “Tarafımıza aktarılanlara göre; 2 ay önce atanan Silivri 5 No’lu Cezaevi müdürünün gelmesiyle yasak ve engellemeler artmıştır” dedi.

Beştaş Bakan Bozdağ’dan şu sorulara yanıt istedi:

Bir ay evvel Kandıra Cezaevi’nden Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’ne ataması yapılan birinci müdürün, ani bir karar ile Adana Cezaevi’ne üçüncü müdür olarak atanma gerekçesi nedir?

Silivri 5 No’lu Cezaevi müdürünün Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Kapalı Cezaevi’ne atanması ile Edirne Cezaevinde baskı, yasaklamalar ve hak ihlallerinin artışı arasında bağlantı var mıdır?

Tutuklu ve hükümlülerin, yemek ısıtmak gibi gerekçelerle yıllardır kullanageldikleri metal tabakların Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde tüm odalardan toplatılması ve bu malzemelere el konulmasının sebebi nedir?

Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’ne, ziyaretçilerin kitap getirmesi yasaklandığı halde, bu kitapların ücretleri ödenmek suretiyle dışardan alınmasına dair uygulamanın dayanağı nedir? Kitabın ziyaretçi tarafından getirilmesi ile ücretle dışardan temin edilmesi arasında nasıl bir fark vardır?

Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’ne dergi girişinin yasaklanma gerekçesi nedir?

Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde resim atölyesinin kapatılma gerekçesi nedir?

Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde bağlama kursunun sonlandırılma gerekçesi nedir?

Mevzuat uyarınca haftalık 5 gün olan sosyal faaliyetlerin, toplam 2 saat olmak üzere haftada 2 güne indirilme gerekçesi nedir?

Aynı odada kalan tutuklu ve hükümlülerin, açık görüşte aileleri ile birlikte çektirdikleri fotoğraflara el konulması ve yasaklanmasının dayanağı nedir?

Mevcut sorunları kurum müdürüne aktarmak ve çözümüne ilişkin istişarede bulunmak isteyen avukatların görüşme talepleri neden reddedilmektedir? Kurum müdürü ile avukatların görüş taleplerinin dilekçe ile başvuru zorunluluğuna tabi tutulma gerekçesi nedir? Bu uygulama bilginiz dahilinde midir?

Son dönemlerde tüm cezaevlerinde artan baskı ortamı nazara alındığında, Edirne F Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde baskıların giderek artmasına evrilen durum, seçime dönük bir çalışma girişimi midir? Cezaevindeki tutuklu ve hükümlüler, iktidarın seçim kampanyası kapsamında engellenmek mi istenmektedir?

Yorumlar (0)
16
parçalı az bulutlu