Madımak Katliamı, 29. Yılında da Madımak önünde protesto edilecek

33 kişinin yakılarak katledildiği Sivas Madımak Katliamı'nın 29. yılı. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği öncülüğünde Sivas ve Ankara'da anma mitingleri gerçekleştirilecek. Anmalarda yaşamını yitiren 33 kişi için semahlar dönülüp, türküler söylenecek. Katliam ve katliama destek verenler de kınanacak.

Demokrasi 30.06.2022, 15:04 01.07.2022, 10:06
Madımak Katliamı, 29. Yılında da Madımak önünde protesto edilecek
© Foto:Sultan Özer

Sivas Madımak Katliamı'nda yaşamını yitiren 33 kişi, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) öncülüğünde, demokratik kitle örgütleri, emek ve meslek örgütleri ve siyasi partilerin katılımı ile Madımak önünde anılacak.

2 Temmuz 1993 yılında meydana gelen ve Sivas'a Pir Sultan etkinlikleri için giden 33 kişinin Madımak Oteli'nde yakılarak katledildiği Madımak Katliamı, 29. yılında da kınanacak. Yaşamlarını kaybedenlerin anılıp, katliamın kınacağı miting, 2 Temmuz Cumartesi günü Sivas Madımak Oteli önünde ve Ankara'da Tandoğan Meydanı'nda gerçekleşecek.

Anma için sözü edilen örgütlerin çağrısı ile 1 Temmuz Cuma saat: 18.30'da Dikmen Caddesi 297 numara önünde toplanılacak. Buraya ölenler adına karanfiller bırakılmasının ardından, 2 Temmuz Anıt Parka yürünecek. Burada türküler söylenip, semah dönülecekb Daha sonra da Sivas'a gitmek için yola çıkılacak.

Sabah erken saatte çeşitli illerden Sivas'a gidecek olanlar, ailelerin de katılımı ile Madımak önüne yürüyüp, burada anma gerçekleştirecek.

Ankara'daki miting için de saat 17.00'da Beşevler Metro Çıkışında toplanılıp, Anıtpark'a yürünecek. Saat 18.30'da da burada miting gerçekleştirilecek.

PSAKD ve katılımcı örgütler yaptıkları açıklama ve dağıttıkları bildirilerde, "BİRLİKTE SES OLMAK, BİRLİKTE GÜÇ OLMAK ve omuz omuza yürümek için sizleri de anma etkinliğimize davet ediyoruz" dediler. Çağrıda, "Katliamlara, asimilasyona, şeriata, gericiliğe, ırkçılığa, tacize, tecavüze, kadın düşmanlığına, ötekileştirmeye ve baskılara dur demek için alanlarda buluşalım. İnsanca yaşam, eşitlik, özgürlük ve adalet için Gelin Canlar bir olalım" denildi.

Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu