Gergerlioğlu'ndan cezaevlerinde görüntülü görüşme talepli imza kampanyası

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, cezaevindeki "siyasi mahpusların" da ailesiyle görüntülü görüşme yapabilmesi için imza kampanyası başlattı. Ömer Faruk Gergerlioğlu, change.org üzerinden başlattığı imza kampanyasında, Anayasa hükümlerine atıf yaptı.

Demokrasi 16.06.2022, 15:39
Gergerlioğlu'ndan cezaevlerinde görüntülü görüşme talepli imza kampanyası

Cezaevinde yaşanan hak ihlallerini sık sık gündeme getiren HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, change.org üzerinden, cezaevlerindeki siyasi mahpusların da aileleri ile görüntülü görüşme yapabilmesi için bir imza kampanyası başlattı.

Cezaevlerinde kalan mahpusların ayrım yapılmadan ailesi ile en az 30 dakika görüntülü görüşme yapabilmesini talep eden Gergerlioğlu, "Anayasa’nın ruhuna ve ölçülülük ilkelerine aykırı olan ve infazın amaçlarına uymayan bu uygulamanın bir an önce düzeltilmesi gerekmektedir" dedi.

Gergerlioğlu imza kampanyasına ilişkin şu açıklamayı yaptı:

"Ceza İnfaz Kurumları'nın Yönetimi İle Ceza Ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Yönetmeliğin 74. Maddesinde cezaevinde kalan mahpusların aileleri ile telefonla görüşme hakkını kapsamaktadır.

İlgili yönetmeliğin 74. Maddesi G bendinde mahpusların yakınları ile birlikte haftalık otuz dakika olacak şekilde görüntülü ve sesli telefon görüşmesi yapabileceğini belirtmektedir.

G bendine göre terör ve çıkar amaçlı suç örgütü üyelerinin görüntülü görüşme hakkından ceza infaz kurumlarında bulunan idare ve gözlem kurulu tarafından değerlendirmeye göre yararlandırılabileceği bahsedilmektedir.

SADECE ADLİ MAHPUSLAR GÖRÜNTÜLÜ GÖRÜŞME YAPABİLİYOR

Adalet Bakanlığı’nın Yargı Reform Stratejisi’nin ACEP (Akıllı Teknolojilerin Ceza İnfaz Kurumlarına Entegrasyonu) Projesi Cezaevlerinde şu an için yalnızca adli mahpuslar görüntülü görüşme yapabilmektedir. Siyasi mahpuslar görüntülü görüşme hakkından faydalanamamaktadır. Adli mahpuslar 30 dakika görüntülü görüşme yapabiliyorken siyasi mahpuslara bu hak tanınmamaktadır. Hatta adli mahpusların yakınları açık görüşe gitmediği takdirde görüntülü görüşme süresi 1 saate çıkabilmektedir fakat siyasi mahpuslar yakınları ile 1 saniye bile görüntülü görüşme yapamamaktadır.

Mahpusların ailelerinden uzakta olması ve artan enflasyon ve benzin fiyatları nedeniyle aileler mahpus yakınları ile ne yazık ki çok sık görüşememektedir. Bu nedenle her mahpusun ailesi ile görüntülü görüşmesi bir nebze olsun aileleri birleştirici unsur olacaktır. Artan fiyatlar nedeniyle aileler mahpus yakınlarını ancak 3-4 ayda bir ziyaret edebilmektedirler.

Siyasi mahpuslara pandemi döneminde uygulanan 20 dakika telefon görüş hakkı da maalesef 10 dakikaya düşürüldüğü için mahpuslar eşi ve çocukları ile sağlıklı bir iletişim kuramamaktadır.

Çoğu cezaevi siyasi mahpusların ailelerine görüntülü görüşme yapılacaklarını iletip, ücretleri yatırtıp sıra görüntülü görüşme yapmaya geldiği zaman görüntülü görüşme haklarından yararlandırmadı.

Görüntülü görüşme uygulamasının “Aile Yaşamına Saygı Hakkı” kapsamında; aile bağlarının kopmaması, hükümlü/tutukluların dış dünya ile yeterli bir iletişim sürdürebilmeleri amacıyla çıkarıldığının göz önünde bulundurulması ve bu hakkın bir ölçüde hükümlü/tutukluların ailelerine verildiği de düşünülerek suç grupları arasında ayrımcılık yapılmasının hukuka ve hakkaniyete aykırı olduğu açıktır. Suç gruplarından bir kısmına verilen bu hakkın bir kısmına verilmemesi “Kanun önünde Eşitlik” ve “Ayrımcılık Yasağı”na aykırı olmasının yanında “Haberleşme Hürriyeti”ne de bir müdahale teşkil etmektedir.

BEN DE CEZAEVİNDE SADECE SESLİ GÖRÜŞME YAPABİLDİM

Ben de 2021 tarihinde cezaevinde kaldığımda ailem ile sadece sesli görüşme yaptırılmıştım.

Anayasa’nın ruhuna ve ölçülülük ilkelerine aykırı olan ve infazın amaçlarına uymayan bu uygulamanın bir an önce düzeltilmesi gerekmektedir.

Cezaevlerinde kalan mahpusların ayrım yapılmadan her mahpusun ailesi ile en az 30 dakika görüntülü görüşme yapabilmesi için bu kampanyayı imzalamanı istiyorum."

Yorumlar (0)
22
açık