Bakan Yanık'a, engelli çocuğu şiddet soruları!

HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm, Adıyaman'da engelli kız çocuğunun maruz kaldığı şiddeti Meclis gündemine taşıdı. Gülüm, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığı'na soru önergesi verdi.

Çocuk 01.09.2022, 11:30 01.09.2022, 11:48
Bakan Yanık'a, engelli çocuğu şiddet soruları!

HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm,  Adıyaman'da engelli kız çocuğunun maruz kaldığı şiddeti ilişkin, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık tarafından yanıtlanması istemiyle, Meclis Başkanlığı'na soru önergesi verdi.

Önergesinde, sosyal medyada paylaşılan bir videoya atıf yapan Gülüm, "videoya göre; engelli bir kız çocuğu Adıyaman’da, Adıyaman Özel Yuvamız Bakımevi isimli kurumda şiddete maruz kalmıştır. Engelli kız çocuğunun ailesine darp izlerinin ‘yatak izleri’ olduğu söylendiği, ancak videoda da görüldüğü üzere kız çocuğunun vücudunun birçok yerinde morluklar ve darp izlerinin bulunduğu ortaya çıkmıştır. Aile, şiddet failleri ve sorumlu kurum hakkında herhangi bir soruşturma yürütülmediğini söyleyerek bir an önce olayın aydınlatılmasını talep etmiştir.

Ne yazık ki, zihinsel engellilerin maruz kaldığı şiddetin önlenmesi ve etkin mücadele araçlarının geliştirilmesi amacıyla etkili bir kamu politikası ve şiddete ilişkin resmi bir veri bulunmamaktadır. Zihinsel engelli çocuklar ve kadınlar; yaşadıklarını anlatamamaları, adli süreçlerde sözlerinin güvenilir bulunmaması, ihbar hatlarına erişememeleri gibi sebeplerle saldırılara karşı bütünüyle açık hale gelmelerine ve daha fazla mağdur olmalarına neden olmaktadır" dedi.

Gülüm Bakan Derya Yanık tarafından şu soruların yanıtlanmasını istedi:

  • " Adıyaman Özel Yuvamız Bakımevi isimli kurumda engelli kız çocuğuna karşı uygulanan şiddetten haberdar mısınız?
  • Adıyaman Özel Yuvamız Bakımevi’nde şiddet faillerine ilişkin bir soruşturma açılmış mıdır?
  • Engelli kadın ve kız çocukların uğradığı şiddet, cinsel istismar ve saldırıların önlenmesi amacıyla alınan özel önlemler var mıdır?
  • Son bir yılda zihinsel engellilerin bakımevi ve rehabilitasyon merkezlerinde maruz kaldığı şiddet ve istismar vaka sayısı kaçtır?
  • Türkiye’de zihinsel engellilerin sosyal ve ekonomik koşulları ile ilgili tutarlı ve güncel resmi veri neden toplanmamaktadır? Bununla ilgili bir çalışma planlanmakta mıdır?"

Yorumlar (0)
11
az bulutlu