Ürgüp'te birinci derecede kanserojen madene 'ÇED gerekli değildir' kararı

Çevre 09.06.2022, 12:37 09.06.2022, 12:47
Ürgüp'te birinci derecede kanserojen madene 'ÇED gerekli değildir' kararı

İbrahim GÜNDÜZ

Nevşehir Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Ürgüp’ün Karacaören, Akköy, Boyalı, İltaş, Sarıhındır köylerine bentonit ocağı kurulmasına ilişkin başvurulara “ÇED gerekli değildir” kararı verdi.
 
Ancak bölgede açılması planlanan ve ruhsat verilen bentonit madenleri, yüksek derecede KANSEROJEN ERİYONİT minerali içeriyor.


 
Konuyla ilgili CİMER’e başvuran Jeoloji Yüksek Mühendisi -Tıbbi Jeoloji Uzmanı Dr. Eşref Atabey, “Bölgedeki malzeme cinsi volkanik tüf, ignimbrit kayası olup birinci derece kanserojendir” uyarısı yaptı. 

Eriyonit minerali tozlarının solunduğunda karın zarı kanseri (MEZOTELYOMA) nedeni olduğu Dünya Sağlık Örgütünce resmen kabul edildiğine dikkat çeken Doktor Eşref Atabey, “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın ilgili genelgelerine göre, Nevşehir ilinde her tür ölçekte planlama, tesis kurulmasında, madencilik, taş-mermer ocakçılığı, yer altı deposu ve otel çalışmalarında, eriyonit minerali olup olmadığı konusunda ‘Tıbbi Jeolojik Rapor’ hazırlanmakta ve böyle bir rapor Nevşehir Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünce istenmektedir” dedi. 

Bentonit madeni açılması için ÇED GEREKLİ DEĞİLDİR kararı verilen köylerde daha önce yapılan analizlerde yoğun şekilde karın zarı kanseri nedeni olan ERİYONİT minarelleri saptandığına dikkat çeken Atabey, sözkonusu madenler için TIBBİ JEOLOJİK RAPOR HAZIRLANMADIĞINA dikkat çekti. Atabey, “İşletilecek bentonitin kedi kumu için de kullanılacak olması insan sağlığı açısından tehlikeli olup, bentonit işletme ve arama ruhsatı izni verilen alanda madencilik faaliyeti uygun değildir” dedi. 

Yorumlar (1)
Nusret timurlenk 3 hafta önce
Mezotelyoma eriyonit,mordenit ve asbest minerallerin karın zarı değil akciger mediasteninde gelişen önemli bir akcieger kanseridir
16
parçalı az bulutlu