ORÇEV: Bolaman Havza Projesi hayali

Ordu Çevre Derneği Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, Bolaman Havzası Projesi’nin Halkı Bilgilendirme Toplantısına katılarak, projenin ve toplantının resmiyetinin olmadığını dile getirdi.

Çevre 13.11.2022, 10:50
ORÇEV: Bolaman Havza Projesi hayali

Bolaman Havzası Projesi’nin Halkı Bilgilendirme Toplantısına katılan Ordu Çevre Derneği (ORÇEV) Başkanı Ertuğrul Gazi Gönül, projenin ve toplantının resmiyetinin olmadığını söyledi. Proje toplantılarının Gölköy, Aybastı ve Kabataş’ta yapılacağını gazete ilanıyla öğrendiklerini belirten Gönül, “İlanı görünce projeyi inceledik. Projenin ÇED süreciyle ilgili olmadığını fark ettik. Bu toplantının yasalar ve yönetmelikler gereği olması gereken yolu izlemediğini gördük. Bu nedenle de toplantılara katılıp görüşlerimizi dile getirdik.” dedi.

'PROJEDE RESMİYET YOK'

Toplantı ve projenin içeriği hakkında bilgi veren Gönül, şunları söyledi: “Toplantıya Gölköy Belediye Başkanı, karayolları ve Dünya Bankası temsilcileri katıldılar. Bizlere Gölköy ve Aybastı’da yapılacak yol ile ilgili soru sorabilirsiniz, dendi. Bolaman Havzası Rehabilitasyon Projesinin okumuştum. Bolaman Havzası Rehabilitasyon Projesinin maliyeti 110 milyon ABD doların 70 milyonu Dünya Bankasından kredi alınacak. Proje 2027’de tamamlanacak. 15 ilçeyi kapsıyor. Bu alanlar içinde orman kesimi yapılacak. Burada tarım alanları var, BERN sözleşmesi kapsamında endemik bitki ve hayvanlar var. Havza içinde yapılaşmalar var. Projede herhangi resmi veri yok.”

Gönül toplantıda yaptığı konuşma hakkında da bilgi vererek, “ORÇEV başkanı olarak bu toplantının hiçbir resmiyete olmadığı ve Dünya Bankasından kredi alınması için yapılan toplantı olduğunu söyledim. Karayolları temsileri de bunu onayladı. Ben de projenin karayolları haricindeki kısmı dışındaki projeleri diğer iki toplantıda mı anlatılacak diye sordum. Anlatılmayacağı, sadece yol yapımından bahsedileceği belirtildi. Aybastı ve Kabataş’ta gölet yapılacak, denildi. ‘Dünya Bankası kredi vermez ise yol yapılmayacak mı? Para olmadığı için mi kredi alınıyor?’ diye sorduk. ‘Biz zaten krediyi aldık cumhurbaşkanı imzaladı’ dendi. ‘Ben de proje raporunda alınmadığı, müracaat yapılacağı yazılı’ dedim. ‘Bizde o rapor yok, o rapor bizi ilgilendirmiyor’ denildi. Bir katılımcı da bizleri emperyalist ülkelerin fonlarından yararlanıp ülkenin kalkınmasını engelliyorlar, diye suçladı. Ben de bunun üzerin tepki gösterdim. Bir muhtar ise beni tehdit ederek ‘Dışarıya çık görüşelim’ dedi. Arkadaşlarımız ve belediye zabıtalar araya girerek sakinleştirdiler. Özetle bu proje hayali.  Ama halka gerçekleri söylemiyorlar.” dedi.

Yorumlar (0)