Mersin'deki orman yangını ‘kontrol altına alındı’ deniyor, ama yangın sürüyor

Mersin'in Silifke İlçesi Gülnar'da dün sabah başlayan orman yangını, yetkililerin "kontrol altına alındı" açıklamalarına rağmen, sürüyor. Yerli kaynaklar, rüzgar nedeniyle yangının hala korkuttuğunu ifade ettiler.

Çevre 08.09.2022, 13:18
Mersin'deki orman yangını ‘kontrol altına alındı’ deniyor, ama yangın sürüyor

Mersin Gülnar'da dün sabah başlayan ve gece Silifke ilçesine sıçrayan orman yangını sürüyor. Yetkililer “yangın kontrol altına alındı” açıklaması yapsa da yerel kaynaklar, rüzgarın şiddetini sürdürdüğünü ve hala yangının devam ettiğini ifade ettiler.

Mersin’in Gülnar ilçesine bağlı Büyükeceli Mahallesi'nde dün saat 07.00 sıralarında başlayan orman yangını, rüzgarın da etkisiyle hızla büyüdü. Gece havanın kararmasıyla havadan müdahale, gece görüşlü helikopterlerle sürdü. Hızla büyüyen ve Silifke ilçesine sıçrayan yangın, transit yol güzergahını da tehlikeye attı. Karayolları Genel Müdürlüğü, Silifke-Aydıncık arası bazı yol ve tüneller tedbir amaçlı trafiğe kapatıldı. Gülnar ilçesinde 450, Silifke ilçesinde ise 370 yurttaş evlerinden tahliye edildi.

Foto: ekran görüntüsü

Yangına ilişkin Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Veysel Tiryaki, "Orman yangını bu saat itibarıyla kontrol altına alınmıştır. Başta orman teşkilatımız, çalışanları, valimiz, bölge milletvekillerimiz dahil olmak üzere yangının başladığı saatten itibaren olay mevkisinde yangını söndürme çalışmalarına iştirak etmiş bulunmaktayız. Toplam 11 uçak, 29 helikopter ile 138 arazöz, bunların bir kısmı AFAD başta olmak üzere, orman teşkilatımız dışındaki diğer kamu kurumlarından gelen araçlarla birlikte iş makineleriyle yangına müdahale edilmiştir. 850'nin üzerinde yangın söndürmede personel bu saat itibarıyla yangın söndürme çalışmalarında aktif olarak bulunmuşlardır" diye konuştu.

Öte yandan, Silifke ve Gülnar’da konuştuğumuz vatandaşlar yangının halen devam ettiğini ve tehlikenin sürdüğünü belirttiler. Geçen yıl yanan ormana yakın bir yerde yangının devam ettiğini belirten yerel kaynaklar, “Tehlike bitmiş değil, belki vatandaşları sakinleştirmek için böyle bir açıklama yapılıyor” dediler.

Ayrıca yangın bölgesinde zarar tespit çalışmaları da sürüyor. İlk belirlemelere göre, 1500 hektar alan yangın nedeniyle zarar gördü.

SAĞLIK BAKANI KOCA'DAN AÇIKLAMA

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise yaptığı açıklamada yangından 25 kişinin etkilendiğini, 8 kişinin tedavisinin devam ettiğini bildirdi.

Bakan Koca, Twitter hesabından şu paylaşımı yaptı:

"Mersin Gülnar'da dün ormanlık alanda çıkan yangından 25 kişi etkilenmiştir. 8 kişinin tedavisi devam ediyor. 1'inin durumu ağır, 3'ünün durumu orta, 4'ünün durumu iyidir. Yaralılara ve Mersin halkına geçmiş olsun dileklerimizi sunuyorum. Yangın söndürme çalışmaları devam ediyor."

Yorumlar (0)
19
açık