Davacı meslek örgütleri Ankapark’ta inceleme yaptı: ‘Ankapark milli servet değil milli ihanettir’

AOÇ alanına hukuksuz bir şekilde kurulan ve çürümeye terk edilen Ankapark'ta incelemede bulunan meslek örgütleri temsilcileri, Ankapark'ın bir ihanet olduğunu ifade ettiler. Örgüt başkanları AOÇ'nin Atatürk'ün mirasına uygun şekilde korunması için mücadele edeceklerini yinelediler.

Çevre 28.07.2022, 16:54
Davacı meslek örgütleri Ankapark’ta inceleme yaptı: ‘Ankapark milli servet değil milli ihanettir’

Atatürk Orman Çiftliği alanında hukuksuz şekilde kentleşme politikalarına, Atatürk’ün şartlı bağışına ve vasiyetine aykırı olarak yapılan Ankapark’ta, plan davasından, ihale süreçlerine kadar onlarca hukuksal süreci yürüten TMMOB’a bağlı davacı meslek örgütleri temsilcileri incelemelerde bulundu. İncelemeye Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, Başkan Yardımcısı Ali Atakan, Şube Sekreteri Nihal Evirgen, Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Ceren İlter Soy, Şube Sekreteri Ömer Dursunüstün, Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkan Yardımcısı Rümeysa Karataş, Yönetim Kurulu Üyesi Burak Kukul ve uzmanlar katıldı.

‘ANKAPARK AOÇ ALANIDIR VE KURULUŞ FELSEFESİNE GÖRE KORUNMALIDIR'

İncelemeden önce Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Danışmanı Volkan Memduh Gültekin ve ANFA Güvenlik Genel Müdürü Bektaş Arslan ile son durumu değerlendirip bilgi alışverişinde bulunan meslek örgütleri Ankapark’ın yer görme gezisinin ardından Ankapark’ta açıklama yaptılar. Açıklamada, “Ankapark Atatürk Orman Çiftliği alanıdır, kuruluş felsefesine göre korunmalıdır” mesajı verildi.

Burada konuşan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Atatürk Orman Çiftliği alanında Atatürk’ün şartlı bağışına, vasiyetine ve hukuka aykırı yapılan Ankapark’ta gördüğümüz, Gökçek’in ve AKP iktidarının yerel yönetimlerdeki vizyonsuzluğu, Başkente ihaneti ve kamu kaynaklarının nasıl israf edildiğinin temsilidir” dedi.

‘ANKAPARK MİLLİ SERVET DEĞİL, MİLLİ İHANETTİR'

Ankapark’ın yapıldığı alanın Atatürk Orman Çiftliği alanı olduğunu ve nasıl kullanılacağınının, Atatürk’ün şartlı bağışında belirlendiğini hatırlatan Candan, “Ankapark milli servet değil, rejime karşı işlenmiş milli ihanettir. İhaneti gerçekleştirenlerin Gökçek başta olmak üzere, yargılanması ve zararın tazmin edilmesi için mücadelemiz devam edecek” dedi.

Candan şunları ifade etti: “Gökçek benim de içinde olduğum Oda başkanları hakkında Ankapark üzerinden, iftira atıyorlar diyerek dava açtı, davadan beraat ettik ama itiraz etti. Şimdi dava Yargıtay aşamasında, bugün burada gördüğümüz manzara ne kadar haklı olduğumuzu gösteriyor. Gökçek Ankapark’ta da iki asansörle çıkılan giriş kapısının üstünde bulunan iki kümbetin altındaki katta, saltanat tahtı gibi kendisine makam odası yaptırmış. Saltanat makamının kapısına dayandık ama kendisi yoktu. Tarihin hiçbir noktasında da bir daha olmayacak. Fizana da gitse onu yargılatmak boynumuzun borcu.”

‘ANKAPARK BİR ENKAZ ALANIDIR'

Daha sonra konuşan Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Ceren İlter Soy da şunları ifade etti: “Ankapark’ta gördüklerimiz, salt biz mücadele eden meslek örgütlerini değil, tüm kenti dehşete düşürecek talanı gösteriyor. Bunun nedeni kentin plansız ve akılcılıktan uzak bir şekilde planlanması. Ankapark başkentin ortasında bir enkaz alanına dönüşmüştür. Bu alandaki enkazın giderilmesine yönelik çözümler Atatürk Orman Çiftliği’nin kuruluş felsefesine göre yapılmalıdır. Doğal ve kültürel miras alanına karşı yapılan ihanetin hesabının verilmesi için meslek örgütleri olarak mücadeleye devam edeceğiz.”

‘ANKAPARK HALKIN DEĞERLERİNE KARŞI BİR SUÇ GİRİŞİMİ'

Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Ankara Şube Başkan Yardımcısı Rümeysa Karataş ise Ankapark’ta görünen durumun çok vahim olduğunu ifade etti. Karataş, Atatürk Orman Çiftliği kanununa aykırı yapılan bu hukuksuzluğun aynı zamanda, halkın değerlerine karşı bir suç girişimi olduğunun altını çizerek meslek örgütleri olarak mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

Yorumlar (0)
25
açık