Datça'daki orman yangını da kontrol altına alındı

Muğla'nın Datça ilçesinde iki gündür süren orman yangının kontrol altına alındığı açıklandı. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi 450 hanede 2 bin 500 yurttaşın tahliye edildiğini söyledi.

Çevre 14.07.2022, 16:51
Datça'daki orman yangını da kontrol altına alındı

Muğla'nın Datça ilçesinde iki gündür süren orman yangının kontrol altına alındığı açıklandı. Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, alevlerin kontrol altına alındığını, söndürme çalışmalarının sürdüğünü duyurdu. Kirişçi, yangında toplam 700 hektar alanın, 14 evin zarar gördüğünü de ifade etti.

Datça’nın Mesudiye Mahallesi, Kocadağ mevkindeki kızılçam ağaçlarıyla kaplı ormanda dün öğlen saatlerinde yangın çıktı. Rüzgârın da etkisiyle kısa sürede yayılan alevler ikinci günün sonuna doğru kontrol altına alındı. 

Datça Orman İşletme Şefliği'nde düzenlediği basın toplantısında konuşan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, yangının elektrik trafosundan çıkmış olabileceğini değerlendirdiklerini söyledi.

Orman yangınında toplam 700 hektar alanın zarar gördüğünü belirten Bakan Kirişci, "Yangında 300'ü ormanlık, 400'ü tarım olmak üzere 700 hektarlık alan zarar gördü. 450 hane ve 3 bin 523 vatandaşımız tedbir amaçlı olarak bulundukları mahalden alınarak yakınlarına ve uygun yerlere nakledildi. 4 ev ağır hasarlı olmak üzere, 10 ev zarar gördü. Can kaybımız olmadı" dedi.

'500 YABAN KEÇİSİ KURTARILDI'

Büyükbaş ve küçükbaşlar ile arı kovanlarının, çalışmalar sırasında bulundukları yerlerden alındığını belirten Kirişçi, "Bazı vatandaşlarımız yangından olumsuz etkilendi. 13 kişi taburcu edildi, 7 kişinin tedavisi sürüyor. Bir belediye çalışanımızda 3'üncü derece bir yanık söz konusu, hayati tehlikesi bulunmuyor. İnsan hayatı kadar önemsediğimiz doğal canlılarımız için çalışmalar yürüttük. Kocadağ bölgesinde radarın olduğu mevkide 500 yaban keçisi kurtarıldı. Maddi kayıplar telafi edilebilir. Canlarımızı bu manada koruduğumuzu ve kurtardığımızı belirtmekten de büyük memnuniyet duyuyorum" diye konuştu. 

Yangına lk müdahalenin 14 dakikada yapıldığını savunan Bakan Kirişci, çalışmada 1 İHA, 12 uçak, 29 helikopterin, 194'ü arazöz olmak üzere 576 araç, 2 bin 170 personel, 136 gönüllünün çalışmalara katıldığını söyledi.

Bakan Kirişçi'nin verdiği bilgilere göre, yangının ardından Datça- Palamutbükü karayolu tedbir amacıyla trafiğe kapatıldı. Mesudiye Mahallesi’nin Döşeme, Mezgit, Ovabükü ile Hayıtbükü mevkiilerinde 450 hanede yaşayan 2 bin 500 vatandaş ile 38 büyükbaş ve 45 küçükbaş hayvan tahliye edildi. Havanın kararmasıyla birlikte havadan müdahaleye ara verildi. Sabah saatlerinde tekrar başlayan müdahalenin ardından yangın öğle saatlerinde kontrol alına alındı.

Yorumlar (0)
28
az bulutlu